علت تفاوت قیمت VPSها

شاید این برای شما سوال شده است که چرا سرورهای سایت های مختلف ، با اینکه مشخصات سخت افزاری یکسانی دارند ، قیمتشان اینقدر با یکدیگر فاصله دارد؟ مثلا یک سایت ، سرور مجازی با 2 گیگابایت رم و 20 گیگابایت هارد و پردازنده 2000 مگاهرتز را به قیمت 100 هزار تومان به فروش می رساند و یک سایت دیگر همین سرور با همین مشخصات را فرضاً با قیمت 90 هزار تومان می فروشد. ممکن است این دامنه نوسان را بین 80 تا 200 هزار تومان دیده باشید و این یک امر طبیعی است. پیش از اینکه در مورد سوال اصلی که چرا قیمت ها انقدر متفاوتند بحث کنیم ، باید توضیحاتی از پس زمینه فروش VPS بدهیم.

سرورهایی که از یک دیتاسنتر (محل استقرار سرورها و ابرکامپیوترها) خریداری می شوند و اصطلاحا به Dedicate Server معروفند ، دارای سخت افزارهایی با مشخصاتی بالا هستند. فرضاً یکی از سرورهایی که ما از سایت www.hetzner.com خریداری کرده ایم ، سرور EX52 است که دارای 64گیگ رم ، 2 ترابایت هارد و سی پیوی i7 است. این سرور با استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی ، به فرضا 32 سرور مجازی با رم 2 گیگابایت و هارد 20 گیگابایت و 3000 مگاهرتز سی پیو تقسیم میشود که این 32 سرور ، همان VPSهایی است که کاربران به صورت ماهانه شارژ می شوند. این مطلب را یک گوشه ذهنتان نگه دارید تا مجدداًٌ به آن برگردیم.

وقتی که به شما گفته میشود سرورتان 2 گیگ رم دارد ، و سی پیوی آن i3 است و فرضاً 20 گیگ هارد دارد ، اگر شما دانش فنی درباره کامپیوتر نداشته باشید ، فقط یک سری عدد و حرف را شنیده اید به شکلی که اگر کسی بیاید و بگوید سرور دیگری وجود دارد که 3 گیگ رم و 100 گیگ هارد و سی پیوی i7 است ، فکر کنید این گزینه دوم خیلی قوی تر از سیستم اول است. همین باعث میشود که انتخابتان را تغییر دهید. همین ذهنیت شما مبنی بر اینکه هرچه عددها بالاتر باشد ، سرور بهتر است باعث میشود خیلی از فروشندگان ، از نا آگاهی کاربران سوء استفاده کنند و در اصطلاح عامیانه ، هم بازار دیگران را خراب کنند ، هم جنس بی کیفیت به کاربران قالب کنند.

هدفمان از این پست این نیست که اطلاعات فنی و تخصصی به کاربران بدهیم ، اما اگر بخواهیم روی سخت افزار بصورت خیلی اجتمالی ، نیم نگاهی داشته باشیم ، باید بگوییم که سخت افزارها با هم فرق میکنند. اینکه رم DDR3 باشد یا DDR4 با هم متفاوت است. و حتی اگر ریزتر شویم ، دو رم DDR4 وجود داشته باشد ، اینکه فرکانس آن 1600 باشد یا 3200 با هم خیلی فرق میکنند. یا مثلا اینکه شما 100 گیگ هارد SATA داشته باشید ، یا 20 گیگ هارد NVME خیلی فرق میکند. هاردهای SATA از لحاظ سرعت به گرد پای هاردهای NVME نمیرسند. وقتی یک ویندوز که روی هارد SATA نصب شده است را restart میکنید ، ممکن است 10 دقیقه طول بکشد که ویندوز بالا بیاید در حالی که روی هارد NVME زیر 1 دقیقه این اتفاق می افتد. سی پیوی i3 از نسل 9 ، با سی پیو i7 از نسل 5 ، در پزدازش و سرعت خیلی فرق می کنند و مسلماً i3 نسل 9 بهتر از i7 نسل 5 است.

اینکه شما بدون اطلاع از سخت افزار خرید میکنید ، طبیعی است ، چون به احتمال زیاد رشته کاری شما بی ارتباط با این موضوعات حوصله سر بر است ، اما اینکه کسی از این نا آگاهی سوء استفاده کند اتفاق خوبی نیست. اتفاقاً اخیراً یک مشتری با کادر فروش ما تماس گرفته بود و اظهار میکرد که شرکت x سرورهایی مشابه شمارا دارد با 200 گیگ هارد و گله مند بود که چرا قیمت های ما بالاست. در وهله اول از او پرسیدیم که سرور مجازی را برای چه موردی میخواند مصرف کنند؟ ایشان جواب دادن برای معامله ، میخواهد سایت بایننس را باز کنند و داخل مرورگر ترید کنند و این تنها کاری بود که ایشان از آن استفاده میکردند. جالب است بدانید که ما 100% کاربران ِ پلن تریدرمان که به همین منظور سرور خریداری میکنند ، هیچگاه ظرفیت هاردشان را به صورت کامل استفاده نکرده اند یعنی همان 15 گیگ هم برای پلن تریدر ما زیاد است. این نکته را دیگران میدانند و اکثراً فقط با این ارقام برای بازاریابی استفاده میکنند. البته قصد نداریم که ذهنیت نامطلوب و بدگمانی در شما ایجاد کنیم اما حقیقتی که با آن روبرو هستیم ، همین مورد است.

در پاراگراف های قبل گفتیم که ما ارائه کنندگان سرور مجازی ، یک سرور اختصاصی با فرضاً 64 گیگ رم خریداری میکنیم و از این سرور 32 سرور مجازی مشتق میکنیم. خیلی راحت میتوان با یک سری تکنیک خیلی ساده ، به جای اینکه این سرور را بر 32 نفر تقسیم کنیم ، آن را تقسیم بر 50 نفر کنیم اما مشخصات سخت افزاری که در my computer نمایش داده میشود را بیشتر از چیزی که هست بنویسیم. این معادل همان ضرب المثل آب توی شیر ریختن و کم فروشی است. در این هنگام شما اگر سروری با این مشخصات را خریداری کنید ، میبینید که سیستم عامل بالا آمده اما بدون اینکه هیچ برنامه ای را باز کرده باشید ، رم و سی پیوی سرور مجازی شما ، بالای 80 درصد پر شده است. در این حال شما نصف هزینه ای که کرده اید ، سرویس دریافت میکنید.

میبینید که موارد بسیار زیادی است که روی هزینه سرورها و کیفیت آن ها اثر میگذارد و البته مواردی که نامبرده شد ، شاید نصف موارد موجود هم نباشد اما میتواند علت قیمت گزاری ها و رقابت های عجیب و غریب میان فروشندگان را تا حدی توجیه کند. خیلی از این موارد را تا شما خریداری نکنید و از سرویس استفاده نکنید متوجه نمیشوید و تنها توصیه ای که به شما میکنیم این است که از مصرف کنندگان و کاربران سرورهای مجازی یک شرکت ، سوال بپرسید که آیا از سرویس خود و خدماتی که ارائه میشود رضایت دارد یا خیر و این میتواند یکی از پارامترهایی باشد که شما قبل از خرید باید چک کنید.

در آینده اگر مطالبی در تکمیل مواردی که هم اکنون گفته شده است ، به ذهنم رسید ، در همین پست خدمت شما عرض خواهم کرد. در پناه حق

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *